Data o prodejně se načítají

Vaše data byla odeslána.
Vaše prodejna

Nedávno vyhledané prodejny

Co musíte vědět o krevetách

Jsou malé, vynikající a obsahují hodně bílkovin. Krevety jsou opravdový výživový zlatý důl! Ale jaký je rozdíl mezi krevetami, tygřími krevetami a krevetkami? Kdy se opravdu jedná o krevetu, proč je tato potravina tak zdravá a na co musíte při jejich přípravě myslet, se dozvíte zde.

Spousta krevet v šedé pravoúhlé misce na pruhované kuchyňské utěrce.
© Kaufland

Stručný přehled obsahu na této stránce

  • Co je kreveta a kdy hovoříme o scampi? Dozvíte se, jaké korýše rozlišujeme.
  • Krevety je důležité správně upravit, aby nebyly tuhé.
  • Dozvíte se, jak se krevety připravují a co se k nim nejlépe hodí. 
Definice

Krevety, krabi, tygří krevety, krevetky: jsou to všechno krevety, nebo jak to vlastně je? 

Nejdřív si musíme ohledně krevet trochu vyjasnit pojmy: kreveta je nadřazený pojem pro korýše, kteří žijí na dně nebo volně plavou. Zvířátka s jemným masem jsou k dostání pod různými názvy. Když například jíte „kraby“ nebo „severomořské kraby“, jedná se ve skutečnosti o severomořské krevety – a ne o skutečné kraby, tedy korýše s menšími klepety. V běžné mluvě se tak krabi a krevety často používají jako synonyma. V obchodě jsou k dostání pod názvy krevetky, shrimps nebo prawns. Tygří krevety neboli king prawns jsou jednoduše velké krevety. Do této kategorie spadají i černé tygří krevety chované především v Asii. Mezi krevety naproti tomu nepatří mořští živočichové s velkými klepety – tedy humři, langusty a scampi.


Dostupnost

Kde se dají krevety koupit? 

Korýši a další přísady, olej a bylinky na podložce.
© Kaufland Korýši jsou k dostání s krunýřem nebo bez, syroví nebo předvaření.

Krevety už dlouho nenajdeme jen ve vybraných restauracích nebo na rybím trhu, ale můžeme si je koupit i hluboce zmražené v supermarketu. Poptávka po nich stoupá a její velkou část již pokrývají chovné krevety z akvakultur. Tyto chovy jsou přísně kontrolované a pokud jde o chuť, dokážou svým divoce žijícím příbuzným jen těžko konkurovat.

Korýši bohatí na živiny jsou k dostání s krunýřem nebo bez, syroví nebo předvaření. Pokud je koupíte s krunýřem, zůstanou po grilování nebo pečení krásně šťavnatí. Kromě toho můžete z krunýřů výhodně připravit vývar, například jako podklad pro rybí polévku, když je chvíli povaříte ve vodě. Kdo se chce vyhnout loupání a krunýřům na talíři, kupuje korýše raději oloupané a bez vnitřností. Pak mohou putovat rovnou do těstovin nebo rýže.


Příprava

Na co nesmím při vaření krevet zapomínat?

Při přípravě krevet se může pokazit jen jedna věc, a sice stupeň propečení. Aby byly hotové, stačí jen několik málo minut. K ostatním přísadám je proto přidejte až ke konci. Když je vaříte příliš dlouho, získají gumovou konzistenci. Obecně platí, že nesnesou příliš velké horko a rychle při něm vysychají a tuhnou. Doba přípravy by se tak měla omezit jen na několik minut, dokud maso ještě není sklovité. Když se krevety celé zbarví dorůžova a objeví se na nich bílkovinové šupinky, jsou hotové.


Zdravotní aspekty

Jsou krevety zdravé?

Krevety jsou součástí zdravé výživy díky množství vitamínů, které obsahují: mimo jiné v nich najdeme vitamíny A, B, C, D, E a K a kyselinu listovou. Další obsažené látky jsou například železo, jód, vápník a hořčík. Vedle toho obsahují korýši hodně bílkovin a málo kalorií. Kombinace velmi nízkého obsahu tuku a vysokého podílu bílkovin dělá z této potraviny dokonalou přísadu pro zastánce Low Carb diety. 


Skladování a trvanlivost

Jak se skladují?

Díky vysokému obsahu bílkovin se krevety rychle kazí. Proto byste měli koupit čerstvé exempláře až v den, kdy je chcete připravovat a jíst. Mražená zvířata byste neměli znovu zmrazovat, pokud byla už jednou zmražená. Krevety by se raději neměly ohřívat. Nejen že ztrácejí chuť, ale mohou se i snadno zkazit, pokud se řetězec chlazení přeruší.


Recepty

Recepty s krevetami: co se k nim hodí? 

Na obrázku je miska s krevetovou rýží a zeleninou, mimo jiné hrachem, fazolemi a paprikou.
© Kaufland Krevety je možné připravovat různě – například jako tady ve španělské paelle.

Jsou nejen optimální součástí vyvážené stravy, ale jsou i velmi rozmanité. Ať už pečené nebo grilované, vařené nebo dušené – jakýkoliv recept je s krevetami možný. Stejně jako ryby se korýši optimálně hodí k zelenině, rýži, těstovinám a salátu. Vynikajícím receptem, který lze snadno a rychle připravit, jsou například pečené krevety na houbovém rizotu. Další klasikou je španělská paella. Kdo má rád asijskou kuchyni, může vyzkoušet recept na slavné thajské jídlo Tom Kha Kung – kokosovou polévku podávanou s krevetami. Delikátní jsou ale i samotné, například s jemnou koktejlovou omáčkou. Ke korýšům se doporučuje pít lehčí bílé víno. 

Jak krevetám propůjčit mimořádnou kořeněnou chuť

Ke koření, jako je chilli, kari nebo vanilka, se tito zdraví korýši báječně hodí. Kdo chce krevetám propůjčit aroma bylinkami, sáhne nejlépe po mátě, koriandru nebo bazalce. Také červená cibule se k těmto korýšům skvěle hodí. Citronová nebo limetková šťáva dodá vařeným krevetám příjemnou svěžest. Výborně chutnají v zeleninových pokrmech s česnekem, cuketou nebo paprikou. Je možné je ale spárovat i exoticky se sladkým ovocem, jako je ananas, liči nebo mango. Mnozí je rádi jedí dohromady s drůbeží, například na grilovaných špízech s čerstvým salátem. Můžete je ale zkombinovat i se slaninou. 

Chutné recepty k vyzkoušení