Data o prodejně se načítají

Vaše data byla odeslána.
Vaše prodejna

Nedávno vyhledané prodejny

Výhonky: nízkokalorické a mnohostranné

Pod pojmem „výhonky“ se rozumí veškerá klíčící zelenina, která zahrnují především jedlé výhonky, klíčící výhonky (nebo klíčky) a řeřichu. Z botanického hlediska patří výhonky mezi tzv. semenáčky. Jedlé jsou například výhonky chřestu nebo bambusu, jedlé jsou také klíčky chmele nebo palmových srdíček. Naopak klíčky jsou především výhonky rostlin z čeledi lilkovitých a výživové rostliny, jako jsou různé druhy obilovin nebo košťálová zelenina.

Zajímavé informace

Výhonky mají tyto speciální vlastnosti

Výhonky nebo klíčky jsou vysloveně nízkokalorické a obvykle mají 30 až 150 kalorií na 100 gramů. Výhonky cizrny mají přibližně 144 kalorií na 100 gramů, což z nich činí jedny z nejkaloričtějších klíčků s nejvyšším obsahem sacharidů. 


Původ

Odkud výhonky původně pocházejí?

Čerstvé výhonky v detailním pohledu

Výhonky a klíčky slouží lidem jako potravina již více než 3 000 let. Ve staré Číně sloužily jako nouzové zásoby pro námořníky v nouzi. Konzumovali tedy sušené sójové boby, ale ty už kvůli okolní vlhkosti klíčily. Číňané tak poměrně rychle zjistili, že klíčící rostliny nejsou pro lidi nevhodné, ale dokonce že jim pomáhají získávat novou sílu.

Vítězné tažení výhonků a klíčků

V Evropě si výhonky a klíčky získaly pozornost jako potravina až ve druhé polovině 20. století. Do té doby se jako potravina používala hlavně sója a bambusové výhonky, ale postupně se na trh dostaly i výhonky dalších zeleninových rostlin, jako je čočka, hrách, ředkvičky, jetel nebo různé druhy zelí. Za tímto účelem byly výhonky a klíčky nejprve cíleně vypěstovány a poté konzervovány pro lepší uchování.

Nyní se výhonky používají jako potravina téměř na celém světě. Vzhledem k tomu, že pro každou zeleninu existují příslušné výhonky nebo klíčky, je pěstování možné téměř v každém klimatickém pásmu. Hlavními pěstitelskými zeměmi sojových nebo bambusových výhonků jsou ale stále ještě Čína, Japonsko a Thajsko. 


Sezóna

Kdy je sezóna výhonků?

Výhonky a klíčky jsou v obchodech k dostání po celý rok. Po sklizni se výhonky a klíčky buď přímo konzervují, nebo se prodávají čerstvé ve formě krabiček s výhonky. Dají se také najít zmrazené v oddělení mraženého zboží.


Použití a skladování

K čemu lze výhonky používat a jak se správně skladují?

Čerstvé výhonky v detailním pohledu

Výhonky a klíčky jsou oblíbenou přísadou pro přípravu čerstvých salátů. Kromě toho jsou oblíbené také jako raw svačina mezi jídly. V Asii jsou výhonky a klíčky oblíbenou přísadou do jídel z pánve a woku. Zde je možné například sojové a bambusové výhonky zahřát a opéct společně s jídly z masa, ryb a zeleniny. Aby se ovšem po sklizení zachovala velká část živin, doporučuje se je konzumovat syrové.Obsažené látky

Co výhonky obsahují

Výhonky a klíčky obsahují v podstatě esenci té rostliny, jejímiž semeny jsou. Výhonky a klíčky jsou tudíž bohaté na živiny a zdravé a měly by být na jídelníčku často. Poskytují především velké množství vlákniny, která je zdravá pro trávení. Kromě toho mají výhonky a klíčky málo kalorií a hodí se tedy ideálně jako příloha při dietách. Přestože výhonky a klíčky mají poměrně nízký obsah tuku, obsahují poměrně velké množství nenasycených mastných kyselin, které jsou prospěšné pro kardiovaskulární systém.

Zde je třeba uvést velké množství vlákniny, které výhonky a klíčky obsahují; typicky to je jeden až tři gramy na 100 gramů. Dále výhonky a klíčky obsahují především vitamíny B a stopové prvky hořčík, fosfor a železo.