Od roku 2005 vám redakční tým poskytuje užitečné informace o vašich oblíbených produktech. Naši odborníci vám pomůžou při výběru správného produktu a odpoví na často kladené otázky.
Vertikutace trávníku: návod na zdravý a hustý trávník
Poradíme vám, kdy je nejlepší doba na vertikutaci trávníku, a ukážeme, jak na to krok za krokem.
1. Co budete potřebovat
Chcete-li mít trávník dlouhodobě zelený a hustý, bez vertikutace se neobejdete. Postupem času se mezi stébly trávy hromadí vrstva odumřelého rostlinného materiálu – takzvaná travní plsť. Ta brání pronikání vody, vzduchu i živin do půdy. Vertikutátor tuto vrstvu prořízne a umožní půdě znovu dýchat.
Abyste byli na péči o trávník dobře připraveni, budete potřebovat:
vertikutátor (elektrický, akumulátorový nebo benzinový)
hrábě na trávu nebo hrábě na listí
travní osivo (pro dosetí holých míst)
hnojivo na trávník (pro následnou péči)
travní substrát
zahradní hadici nebo zavlažovač
Upozornění
Při provzdušňování trávníku (aerifikaci) se pomocí dutých hrotů vytvářejí v půdě malé otvory, které uvolňují její zhutnění. Při vertikutaci trávníku se naopak nože nebo ocelové pružiny zařezávají svisle do drnu, aby mechanicky odstranily travní plsť. Obě metody se vzájemně doplňují, ale nejsou totéž.
Tip
Nejlepší doba na vertikutaci je jaro (duben až květen) nebo začátek podzimu (srpen až září), kdy trávník aktivně roste. Zpravidla stačí vertikutovat jednou ročně – u silně zaplstěného trávníku i dvakrát.
Zákonná referenční cena na Kaufland.cz (bez nákladů na dopravu)
-42,54 Kč
949,17 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: SuperMerchant
Ryobi RY18SFX35A-0 - aku 18 V travní provzdušňovač ONE+
8 887,69 Kč
Prodejce: Looev
Sekací nůž pro vertikutátor Husqvarna S500 PRO 588823301
148,44 Kč
Prodejce: Betkowski_Service
2. Návod: Jak vertikutovat trávník
Než vertikutátor spustíte, zkraťte trávník na výšku přibližně 3 až 4 centimetry. Ujistěte se, že je suchý nebo jen mírně navlhlý, rozhodně ne promáčený. Nože pak pracují mnohem efektivněji a zároveň šetříte samotný vertikutátor.
Posekání trávníku: Zkraťte trávu na výšku tří až čtyř centimetrů, aby mohl vertikutátor nerušeně pracovat.
Nastavení hloubky: Nastavte hloubku řezu tak, aby nože zasahovaly do půdy jen několik milimetrů – příliš hluboký řez by poškodil kořeny trávy.
První pojezd: Jeďte rovnoměrně v přímých drahách přes trávník, podobně jako při sekání.
Druhý pojezd do kříže: Pro optimální výsledek přejeďte plochu ještě jednou, a to kolmo na první směr.
Vyhrabání plsti: Veškerý uvolněný materiál důkladně vyhrabejte. Travní plsť musí z trávníku pryč, aby se do půdy znovu dostal vzduch a voda.
Dosetí holých míst: Na prořídlá místa nasypte travní osivo a lehce ho přitlačte. Ideálně použijte i travní substrát.
Pohnojení a zálivka: Po vertikutaci ošetřete trávník vhodným hnojivem a důkladně ho zalijte.
Tip
Nikdy nevertikutujte za velkého sucha nebo v horku – stresovaný trávník se pak regeneruje jen velmi pomalu. Pokud je trávník hodně vyschlý, lehce ho zalijte několik dní předem.
Vlečené hrábě 152,4 cm Rozrývač trávníku Hrábě s 21 hroty
6 947,99 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: Zerbaco
Vlečené hrábě 152,4 cm Rozrývač trávníku Hrábě s 21 hroty
6 762,99 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: ucohome
násada hrábě 140cm
80,00 Kč
Prodejce: MAT-Group
Hrábě na listí, zahradu a trávník 40 cm
431,01 Kč
Prodejce: somnia24
Hrábě na seno a trávu 60 cm 19 zubů
500,24 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: MrPackage
Zahradní hrábě 950-18
1 583,67 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: KLKCommerce
Vyrovnávač trávníku
1 239,08 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: getbigger
Zahradní hrábě, šířka 35 cm, nerezová ocel, pro péči o trávník
9 410,61 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: KLKCommerce
Stříbrné hrábě na trávu
1 120,39 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: KLKCommerce
Hrábě, dřevo
94,90 Kč
Zákonná referenční cena na Kaufland.cz (bez nákladů na dopravu)
-23%
73,00 Kč
Prodejce: Eoshop
násada hrábě 180cm
97,00 Kč
Prodejce: Eoshop
Zahradní drápky na kypření půdy 27,5 cm
172,00 Kč
Prodejce: GAFA_AUTO
Nivelační hrábě na vyrovnání trávníku a půdy - 164 cm
1 143,92 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: SuperMerchant
HRABÍCÍ HRABÍK NA TRÁVU, 16 zubů
542,47 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: FERRAMENTADATEO
Zahradní hrábě – hrábě na listí a trávu – 16 hrotů
1 478,00 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: Articuna
14zubé kovové zahradní hrábě na půdu
123,00 Kč
Prodejce: DomoDomo
hrábě na listí PH H25
79,00 Kč
Prodejce: MAT-Group
3. Další tipy na péči o trávník
Po vertikutaci je trávník zpočátku mírně oslabený a potřebuje trochu péče, aby se zotavil. Se správným přístupem ale už za pár týdnů zhoustne a zazelená se víc než předtím.
Jak pečovat o trávník po celý rok:
Pravidelně sekejte: Během vegetačního období sekejte trávník každý týden. Nikdy však nezkracujte stébla najednou o více než třetinu jejich délky.
Rovnoměrně zalévejte: Raději zalévejte méně často, ale důkladně – podpoříte tak růst hlubokých kořenů a trávník bude odolnější.
Cíleně hnojte: Na jaře použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku, na podzim draselné hnojivo pro lepší odolnost proti mrazu. Pokud hnojení zkombinujete s vertikutací, dáte trávníku ideální start do sezóny.
Potlačujte mech: Mech signalizuje zhutněnou nebo na živiny chudou půdu. Po vertikutaci a zapravení vápna na trávník se podmínky výrazně zlepší.
Pečujte o okraje: S pomocí strunového vyžínače pravidelně zastřihávejte i okraje trávníku. Celá zahrada tak bude vypadat upraveněji.
Pro hustý trávník:
SPEEL/SPORTGAZON - Travní osivo Advanta - Wembley - 10 kg
465,89 Kč/1kg
4 658,93 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: grdpflanzen
SPEEL/SPORTGAZON - Trávníkové osivo Advanta - Supersporta - 10 kg
496,65 Kč/1kg
4 966,45 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: grdpflanzen
PLAY/SPORT GIZON - Osivo trávníku Advanta - ForzaTetra - 10 kg
484,34 Kč/1kg
4 843,44 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: grdpflanzen
Trávní Směs Pro Slunná Místa 0.7Kg, 25M² Ivesto
451,10 Kč/1kg
315,77 Kč
Prodejce: Dragtek-com
HERSTELGAZON - Grassamen Advanta - Renova - 10 kg
505,86 Kč/1kg
5 058,57 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: grdpflanzen
SIERGAZON - Travní semena Advanta - Raci - 10 kg
527,40 Kč/1kg
5 273,97 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: grdpflanzen
SPEEL/SPORTGAZON - Grassamen Advanta - Sport - 10 kg
SPEEL/SPORTGAZON - Grassamen Advanta - Presto - 10 kg
512,01 Kč/1kg
5 120,08 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: grdpflanzen
Směs travní HŘIŠTĚ hřištní 2kg
310,26 Kč/1kg
620,52 Kč
Prodejce: VISO
Nohel Garden Směs travní HŘIŠTĚ hřištní 4kg
270,61 Kč/1kg
1 082,44 Kč
Prodejce: VISO
Nohel Garden Směs travní HŘIŠTĚ 25kg
270,00 Kč/1kg
6 750,00 Kč
Prodejce: Eoshop
Směs travní dosev 1kg
268,26 Kč/1kg
268,26 Kč
Prodejce: VISO
Semeno pro sportovní a rekreační trávník (5 kg na 250 m2) - Organifer
357,00 Kč/1kg
1 784,99 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: Organifer
Travní směs Rosteto - Hřišťová 500 g
365,88 Kč/1kg
182,94 Kč
Prodejce: VISO
KADAX Trávník "Miramar", sportovní trávník, 120 m², 3 kg
465,00 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: KADAX
Směs travní VALAŠKA hřištní 2kg
284,23 Kč/1kg
568,45 Kč
Prodejce: VISO
Nohel Garden Směs travní VALAŠKA hřištní 10kg
248,31 Kč/1kg
2 825,85 Kč
Zákonná referenční cena na Kaufland.cz (bez nákladů na dopravu)
-342,72 Kč
2 483,13 Kč
Prodejce: VISO
Směs travní do sucha 500g
462,14 Kč/1kg
231,07 Kč
Prodejce: VISO
Směs travní luční 2kg
306,54 Kč/1kg
613,08 Kč
Prodejce: VISO
4. Často kladené otázky
Kdy je nejlepší doba na vertikutaci trávníku?
Nejlepší čas je jaro, konkrétně duben až květen, kdy trávník aktivně roste a po zásahu se rychle zotaví. Druhý termín na konci léta nebo počátkem podzimu má rovněž smysl, zpravidla je ale potřeba jen u silně zaplstěných ploch.
Vyplatí se trávník vertikutovat?
Ano, pravidelná vertikutace patří k nejdůležitějším úkonům péče o trávník vůbec. Odstraní travní plsť, zlepší provzdušnění půdy a umožní vodě i živinám lépe pronikat ke kořenům – trávník díky tomu výrazně zhoustne a bude zdravější.
Co se dá při vertikutaci udělat špatně?
Nejčastější chyby jsou vertikutace příliš suchého nebo naopak příliš mokrého trávníku, příliš hluboké nastavení nožů a vynechání následné péče. Kdo vytrhanou travní plsť neodstraní nebo po vertikutaci nedoseje a nepohnojí, přijde o většinu přínosu celého zásahu.
Upozorňujeme, že některé texty na našem webu byly vytvořeny s pomocí umělé inteligence. Společnost Kaufland Marketplace GmbH proto neručí za přesnost, aktuálnost ani úplnost informací v těchto článcích. Pro bezpečné a správné používání výrobků se vždy řiďte pokyny a doporučeními jejich výrobce.
Důvěřuj, ale prověřuj!
Od roku 2005 vám redakční tým poskytuje užitečné informace o vašich oblíbených produktech. Naši odborníci vám pomůžou při výběru správného produktu a odpoví na často kladené otázky.