Od roku 2005 vám redakční tým poskytuje užitečné informace o vašich oblíbených produktech. Naši odborníci vám pomůžou při výběru správného produktu a odpoví na často kladené otázky.
Zahradní ohniště: Na co si dát pozor při používání
Posezení u praskajícího ohně patří k nejpříjemnějším letním zážitkům. Aby vše proběhlo hladce a bezpečně, poradíme vám, jak správně vybrat místo pro ohniště na zahradu a jak se o něj starat, abyste si užili jen pohodu a teplo.
1. Na co myslet při umístění ohniště
Než ve svém zahradním ohništi poprvé zapraská oheň, je třeba pro něj najít to správné místo. Právě na něm závisí nejen vaše bezpečnost, ale i dobré vztahy se sousedy. Nevhodně zvolený prostor může vést k poškození trávníku, sporům kvůli kouři, nebo v nejhorším případě dokonce k požáru. Proto se vyplatí zvážit několik základních bodů.
Bezpečná vzdálenost: Od budov, plotů, zahradních domků a dalších hořlavých materiálů doporučujeme dodržet vzdálenost alespoň pět metrů. Od okraje lesa je nutné udržovat vzdálenost minimálně 50 metrů. Odlétávající jiskry by jinak mohly snadno způsobit škodu.
Povolení: Ve většině obcí můžete ohniště používat bez zvláštního povolení, pokud dodržujete noční klid a neobtěžujete okolí kouřem. Pokud si nejste jistí, ověřte si pravidla na místním obecním úřadu – některé obce mohou mít vlastní vyhlášky.
Podklad: Ohniště nikdy nestavte přímo na trávník nebo dřevěnou terasu. Umístěte ho na rovný a nehořlavý povrch, jako je kámen, štěrk, písek nebo dlažba. Dodatečnou ochranu citlivých povrchů před žárem zajistí speciální ochranná podložka pod ohniště.
Tip
Zvolte pro ohniště místo chráněné před větrem. Jiskry nebudou nekontrolovaně odlétávat a oheň bude hořet klidněji a rovnoměrněji.
Oblíbená zahradní ohniště pro váš venkovní prostor:
4,6Průměrné hodnocení: 4,6 z 5(5)Počet hodnocení: 5
1 651,72 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: Yuet-Chi
UISEBRT Ø80cm Ohnivý koš s rukojetí Kovové ohnivé mísy , ohnivá mísa se 3 odnímatelnými nohami, ocelové ohniště pro grilování venku na terase, zahradě, balkóně, kempování
1 703,99 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: BojiaHome
2. Návod: Jak správně používat zahradní ohniště
Když máte vybrané ideální místo, stačí už jen dodržet správný postup při zapalování a údržbě ohně. Díky tomu dosáhnete stabilního plamene bezpečně a rychle.
Připravte ohniště: Postavte ho na připravený nehořlavý podklad a z bezprostředního okolí odstraňte spadané listí nebo suché větvičky.
Připravte podpal: Do středu ohniště vložte suché dříví na podpal a pevný podpalovač nebo zmačkaný papír.
Zapalte oheň: Zapalte podpalovač a počkejte, až se plamen pořádně rozhoří, než začnete přikládat další dřevo.
Postupně přikládejte: Jakmile je plamen stabilní, začněte přikládat nejprve tenčí a poté silnější polena.
Hlídejte oheň: Hořící ohniště nikdy nenechávejte bez dozoru. Děti i domácí zvířata udržujte v bezpečné vzdálenosti.
Uhaste oheň: Na závěr nechte dřevo dohořet. Žhavé uhlíky zalijte vodou nebo zasypte pískem. Než popel zlikvidujete, ujistěte se, že je vše zcela vychladlé.
Čím topit v zahradním ohništi?
Vhodné palivo do zahradního ohniště
Materiál
Vhodnost
Upozornění
Bukové dřevo
Velmi vhodné
Hoří dlouho a rovnoměrně, dává hodně tepla.
Dubové dřevo
Velmi vhodné
Dlouho hoří a produkuje jen minimum jisker.
Jehličnaté dřevo
Méně vhodné
Kvůli obsahu pryskyřice více jiskří.
Lakované dřevo
Nevhodné
Uvolňuje zdraví škodlivý kouř a toxiny.
Domácí odpad, plasty
Nevhodné
Pálení je zakázáno, vznikají jedovaté zplodiny.
Tip
Používejte výhradně suché a chemicky neošetřené dřevo, například bukové. Hoření bude čistší a výrazně omezíte tvorbu kouře a jisker.
Dřevo a příslušenství k vašemu ohništi:
Bukové chipsy Brandless Medium
176,52 Kč/1kg
900,25 Kč
Prodejce: NetworkTechnologies
20 kg briketů z bukového dřeva pro krb a gril
132,91 Kč/1kg
2 658,27 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: SilkyStar
Bukové dřevo pro krb a gril, 30 kg
9 364,32 Kč/1m
2 341,08 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: SilkyStar
20 kg bukového dřeva na uzení dřevo na uzení dřevo na grilování dřevo na grilování dřevo na grilování
22,21 Kč/1kg
555,15 Kč
Prodejce: ORBITREXEU
15 kg palivového dřeva, komínový podpalovač, pro grilování, krb, kamna - ideální podpalovač pro grilování
74,87 Kč/1kg
1 123,03 Kč
Prodejce: ORBITREXEU
Dřevosklad – skladování palivového dřeva
2 851,59 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: KLKCommerce
Bukové brikety Dřevěné brikety do kamen 30 kg bukových briket
37,10 Kč/1kg
1 113,00 Kč
Prodejce: ORBITREXEU
Suché palivové dřevo dub 30kg podpalovací dřevo podpalovací dřevo podpalovací dřevo na gril a krbové podpalovače podpalovací dřevo pro krby
23,24 Kč/1kg
697,09 Kč
Prodejce: ORBITREXEU
Suché palivové dřevo dub 20 kg podpalovací dřevo podpalovací dřevo podpalovací dřevo na grilování a podpalovače krbů podpalovací dřevo pro krby
29,87 Kč/1kg
3,0Průměrné hodnocení: 3,0 z 5(6)Počet hodnocení: 6
597,47 Kč
Prodejce: ORBITREXEU
Kleště na palivové dřevo, kované železo, 46 cm
741,80 Kč/1kg
407,99 Kč
Prodejce: Netsilla
A Forged Tool 01041005, 2,8 kg
39,31 Kč/1m
982,77 Kč
Prodejce: PolisElectro
Dřevo na podpal Dřevo na podpal 40 kg Pro kamna a krb Ohnivá mísa Gril Buk Dřevo na podpal Buková polena Dřevo 33 cm Flameup
53 951,00 Kč/1m
4,5Průměrné hodnocení: 4,5 z 5(127)Počet hodnocení: 127
Dřevo na grilování, 30 kg, bez obsahu kůry. Bukové dřevo vhodné do trouby a do udících zařízení
2 438,68 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: SilkyStar
3. Další tipy pro péči o ohniště
Aby vám zahradní ohniště dělalo radost co nejdéle, věnujte mu kromě správného používání i základní péči. S několika jednoduchými kroky ochráníte materiál a usnadníte si příští zapalování.
Likvidace popela: Počkejte, až popel zcela vychladne. Poté ho pomocí krbového náčiní odstraňte a vyhoďte do směsného odpadu.
Ochrana před počasím: Pokud ohniště nepoužíváte, chraňte ho před deštěm a vlhkostí vhodným ochranným obalem. Zabráníte tak tvorbě rzi.
Pravidelná kontrola: Zvláště u modelů z oceli nebo litiny pravidelně kontrolujte, zda se na nich neobjevuje rez. Případná poškozená místa včas ošetřete.
Ochranné rukavice: Při přikládání dřeva nebo manipulaci s horkým ohništěm vás před popálením ochrání pevné grilovací rukavice.
Před prvním použitím ohniště nebo koše na oheň si vždy přečtěte pokyny od výrobce.
Obal na gril Obal na plynový gril Ochranný kryt na grilování Ochrana proti dešti Ochrana proti UV záření Ochrana proti povětrnostním vlivům Vodotěsný 170 x 61 x 117 cm
Obal na gril Obal na plynový gril Obal na gril odolný proti dešti Obal na gril Ochranná kapuce Obal na gril odolný proti prachu Plachta na gril - černá, 60 x 28 x 44in
5,0Průměrné hodnocení: 5,0 z 5(1)Počet hodnocení: 1
1 099,75 Kč
Doprava zdarma
Prodejce: Hangtong-DE
Ochranný obal SilverTree pro gril, rozměry: 118 cm (výška) x 145 cm (šířka) x 65 cm (hloubka)
513,47 Kč/1m²
5,0Průměrné hodnocení: 5,0 z 5(4)Počet hodnocení: 4
483,95 Kč
Prodejce: Orderday
RÖSLE kryt kapoty Videro G2/G2-S černý
2 761,75 Kč/1m²
5,0Průměrné hodnocení: 5,0 z 5(4)Počet hodnocení: 4
5,0Průměrné hodnocení: 5,0 z 5(2)Počet hodnocení: 2
1 085,25 Kč
Prodejce: Crownseller
4. Často kladené otázky
Jak daleko musí být ohniště od sousedního pozemku?
Zákon nestanovuje jednotnou minimální vzdálenost. Obecně se však doporučuje dodržovat odstup alespoň pět metrů od plotů, živých plotů a budov. Vždy je ale nejlepší ověřit si platnou vyhlášku vaší obce, která může mít vlastní specifická pravidla.
Jaký je rozdíl mezi košem na oheň a ohništěm?
Zahradní ohniště je obvykle plochá mísa, ve které oheň hoří soustředěně na jednom místě. Koš na oheň má oproti tomu otevřenou mřížkovanou konstrukci na nožkách, která umožňuje lepší proudění vzduchu. Obě varianty se skvěle hodí na zahradu, liší se však vzhledem i způsobem, jakým sálají teplo.
Co smím v zahradním ohništi pálit?
Pálit smíte pouze suché a chemicky neošetřené dřevo, například bukové nebo dubové. Lakované či mořené dřevo, plasty, guma ani běžný domácí odpad do ohniště nepatří, protože při hoření uvolňují zdraví škodlivé a jedovaté látky.
Na našich internetových stránkách používáme obsah, který byl vytvořen pomocí umělé inteligence. Společnost Kaufland Marketplace GmbH nezaručuje přesnost, aktuálnost ani úplnost textů zveřejněných na Kaufland.cz. Pro zajištění bezpečného a řádného používání výrobků by měly být vždy dodržovány oficiální pokyny výrobce.
Důvěřuj, ale prověřuj!
Od roku 2005 vám redakční tým poskytuje užitečné informace o vašich oblíbených produktech. Naši odborníci vám pomůžou při výběru správného produktu a odpoví na často kladené otázky.